Medycyna niekonwencjonalna - BEE to wspólna nazwa dla metod, które rzekomo mogą leczyć lub zapobiegać chorobom. Skuteczność i bezpieczeństwo medycyny alternatywnej nie są naukowo udowodnione. Medycyna alternatywna dzieli się na medycynę tradycyjną (gdy zastępuje medycynę naukową) oraz medycynę komplementarną (gdy łączy się z medycyną klasyczną). Najbardziej znane gałęzie medycyny alternatywnej:

  • homeopatia (stosuje bardzo małe dawki substancji);
  • akupunktura;
  • naturopatia (leczenie zapachami, kamieniami, ziołami, terpentyną itp.).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca stosowania medycyny niekonwencjonalnej w celach leczniczych i wellness. Niekorzystanie z profesjonalnej opieki medycznej w przypadku chorób przewlekłych, onkologicznych, psychiatrycznych i innych poważnych schorzeń może prowadzić do nieodwracalnych skutków lub śmierci pacjenta. W niektórych krajach (Chiny, Indie, Filipiny) medycyna niekonwencjonalna jest częścią systemu opieki zdrowotnej. Czasami medycyna niekonwencjonalna nazywana jest medycyną tradycyjną, oczywiście w nawiązaniu do faktu, że stosowanie ziół, kamieni, wody itp. było powszechne w czasach starożytnych. Zatem słowa, które są przeciwstawne w znaczeniu, wydają się być w tym przypadku synonimami. Diagnoza. Lekarze medycyny alternatywnej mogą korzystać zarówno z dotychczasowych wyników badań, rentgenowskich, ultrasonograficznych i innych, jak i stosować niekonwencjonalne metody diagnostyczne.

Metody diagnostyczne

  • diagnostyka pulsu;
  • przez pojawienie się tęczówki oka (irydologia);
  • wygląd języka (używany w ajurwedzie);
  • metoda Volla (pomiar oporu elektrycznego między punktami ciała);
  • hemoskanowanie (poprzez pojawienie się komórek krwi);
  • diagnostyka biorezonansowa itp.
Objawy: uporczywy ból, wysypki alergiczne i świąd, zaburzenia żołądkowo-jelitowe itp. W zależności od sposobu leczenia, praktycy medycyny niekonwencjonalnej stosują preparaty naturalne i syntetyczne (homeopatia), zioła (fitoterapia), kamienie (litoterapia), miedź, magnesy, promieniowanie elektromagnetyczne, nakłuwanie lub uciskanie określonych punktów (akupunktura i akupresura), wypalanie punktów (Su-jok), przykładanie rąk (reiki), hipnozę itp. Ogólnie rzecz biorąc, alergie, problemy ze stawami, problemy z kręgosłupem, problemy skórne i zaburzenia neurologiczne są leczone za pomocą medycyny alternatywnej.